Kastílie 1312

Překlady této stránky:

regentství Marie de Molina – Kastílie mezi lety 1295-1301

Pečeť královny regentky Marie de Molina

Marie dostala do rukou království de facto ve stavu občanské války. Princové i bohatí magnáti se paktovali s Maury, Francouzi, Portugalci, Aragonci – proti sobě navzájem i proti královně a snažili se vytěžit z chaosu každý pro sebe co nejvíc. Konkurenti se likvidovali jedem, ale i pomluvou, zákeřným přepadením, nájemnými lupiči, sprostou vraždou i zradou v boji, kdy schopný velitel dostal rozkaz krýt ústup a byl opuštěn podpůrnými jednotkami a udolán přesilou. Více stran mělo zájem na únosu Sanchova syna, aby uchvátili regentství. Bylo zlikvidováno mnoho takových pokusů.

Násilím se spory řešily v době bezvládí až příliš často

Marie se mohla opřít jen o královská města, především Valladolid, Toro, Toledo a jejich vojáky, o podporu církve, měšťanů a běžného lidu. Propagovala svou vládu jako záchranu poddaných, měst a integrity celého království před neomezenou zvůlí bohatých a mocných ricos omes.

Například don Manuel byl schopný sám vypravit do války tisícihlavou armádu těžkooděnců, plus podpůrné jednotky a zásobování, razil svou vlastní měnu a psal a vydával knihy. Klany Haro, Lara a Castro byly ještě mocnější.

Královna Marie vládla mečem i slovem, byla vynikající rétor.

Vypráví se o případu, kdy s vojskem přitáhla před vzbouřené město, s podporou známých z města proklouzla dovnitř, postavila se na náměstí a promluvila k občanům takovou řeč, že se město vzdalo bez boje. V jiných případech sama vedla armádu do obléhání a dobývání měst.

Královské majetky prořídly válkami a investicemi do politických svazků, proto si královna tvrdě hlídala odúmrtě, aby následně s půdou a městy mohla dále splétat nová politická spojenectví jak osobně, tak přes síť manželek, pomocí úplatků a darů půdy a královských úřadů.

Každodenní realitou občanské války byli i křesťanští rytíři v žoldu maurských vojsk - i proti sobě. Zde na iluminaci Cantigas de Santa Maria 181, obrana města Marakéše v Marockém sultanátu. Pod praporem panny Marie vidíme erb rodu de Lara - dva kotlíky, znamení, že dokážou uživit dvě vojska.

Když ji magnáti obžalovali ze zpronevěry královských poplatků za rozhodování soudních pří, pozvala celý soudní dvůr k sobě domů, kde viděli, že sama jí z dřevěného nádobí a má pouze jeden stříbrný pohár na víno. Doložila pečlivě vedenými účty, že nic nezpronevěřila a navíc dávala většinu vlastních příjmů na podporu království. Přesto byla Marie přinucena sdílet regentství se Sanchovým strýcem Enriquem Senátorem. Povedlo se jí oslabit své nejsilnější nepřátele, klany Lara a Haro, a obrátit je proti sobě.

Nakonec si Marie vydobyla obratným jednáním, politickými sňatky, dary půdy, skvělou rétorikou a s podporou měst a jejich armád, kastilských soudů a církve takovou pozici, kdy ji i její vlastní nepřátelé respektovali a žádali ji o rozsouzení svých pří. V roce 1300 se jejím vojákům povedlo zajmout hlavního nepřítele Juana Núňez de Lara a odbojné koalice se počaly rozpadat. Královna zároveň vedla aktivní zahraniční politiku nejen u blízkých sousedů ale i ve Francii, Římské curii, italských městských státech, Byzanci, Anglii, Švédsku. Vystupovala a jednala tak, aby sloužila jako ideál mocné křesťanské královny opřené o církev, mluvilo se o ní na nejprestižnějších dvorech. V roce 1301 se Marii podařilo získat od Bonifáce VIII. papežský dispens, kterým legitimizovala svůj sňatek se Sanchem a své potomky jako dědice trůnu. Ve stejný rok nastoupil na trůn její syn Ferdinand a její první regentství oficiálně skončilo. Královna se uchýlila na odpočinek do svého soukromého kláštera, ale nadále zůstala mocným hybatelem vnitropolitických sil v Kastílii a ovlivňovala i zahraniční politiku na západ od Rýna.

Královna ve svém klášteře, náhrobek Marie de Molina, po 1410

Náhrobek Marie de Molina. Královna Marie zemřela roku 1321. Náhrobek ve Valladolidu prošel mnoha rekonstrukcemi a byl také několikrát stěhován. Nejstarší verze náhrobku pochází z období 1410-1440, hrobka byla upravována i v roce 1500 a 1579. Vzhled původního náhrobku se dochoval pouze v popisu.